Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi

Data publikacji 18.10.2017

Handel Ludźmi to realny problem także w województwie lubuskim. Przestępstwo to jako współczesna forma niewolnictwa stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolność i godność ludzka. Gorzowska Policja aktywnie włączyła się w obchodzony dziś Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi, organizując w Kinie 60 Krzeseł spotkanie dla młodzieży szkolnej.

Handel ludźmi to realny problem także w województwie lubuskim. Ofiary tego procederu wykorzystywane są przede wszystkim do prostytucji i seks-biznesu, przymusowej pracy, niewolnictwa pornografii dziecięcej, żebractwa czy handlu organami. Szczególnie narażone na to przestępstwo są osoby małoletnie, osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, poszukujące pracy za granicą, nieznające języka ani prawa i kultury kraju, do którego się wybierają. Właśnie takie osoby, bezradne, znajdujące się w krytycznym położeniu, są celem sprawców.

Jedną z najważniejszych spraw związanych z zapobieganiem handlowi ludźmi jest budowanie świadomości społecznej w tym zakresie, stąd dziś- 18 października w całej Europie obchodzony jest Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. po raz kolejny aktywnie włączyli się w obchody i zorganizowali spotkanie dla młodzieży z Zespołu Szkół Odzieżowych w Gorzowie Wlkp., na które zaprosili przedstawicieli Straży Granicznej, chor. szt. Joannę Weise oraz chor. szt. Bogusławę Matusiak. Spotkanie z  uczniami odbyło się w Kinie 60 Krzeseł, a wyjściem do rozmowy był dramat „Masz na imię Justin”, opowiadający historię Marioli, która marzy o lepszym życiu i wyrwaniu się z małego miasteczka. W filmie pojawia się Artur, chłopak Marioli, mieszkający na stałe w Niemczech, proponujący jej krótkie wakacje, podczas których obiecuje przedstawić Mariolę swoim rodzicom. Po drodze nocują u jego znajomych w Berlinie. Tam pojawiają się koledzy chłopaka, wręczają mu pieniądze. W ten sposób Mariola zostaje sprzedana jako prostytutka.

Historia Marioli to jedna z wielu, które niestety wydarzyły się naprawdę. Dzięki filmowi młodzież poznała jeden z  mechanizmów działania sprawców, choć sam proceder ma różne oblicza. Policjantka z gorzowskiej komendy wraz z funkcjonariuszami ze Straży Granicznej przybliżyły młodzieży jak działają sprawcy, jaki mechanizmami ulegania wpływom się posługują, ale przede wszystkim uświadomiły obecnym, że ofiarą może być każdy- kobieta, mężczyzna, dziecko, osoba w każdym wieku, a powtarzanie sobie, że „Mnie to się nigdy nie przytrafi” usypia naszą czujność. Podczas spotkania przekazano również niezbędne informacje dotyczące tego, jak nie paść ofiarą handlu ludźmi, na co zwracać szczególną uwagę, jakie informacje sprawdzać, a co najważniejsze, aby zawsze stosować zasadę ograniczonego zaufania. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał ulotkę informacyjną z najważniejszymi wskazówkami oraz danymi stowarzyszeń i fundacji działających na rzecz zapobiegania handlu ludźmi.

 

podkom. Kinga Nagórka

 

Powrót na górę strony