„O SWOJE ŻYCIE DBAM, BO ODBLASK MAM” - Aktualności - KMP Gorzów Wielkopolski

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„O SWOJE ŻYCIE DBAM, BO ODBLASK MAM”

Data publikacji 01.10.2019

Dziś wielka akcja Policji „Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków”. Wzorem roku ubiegłego 1 października jest dniem inaugurującym akcję profilaktyczno – edukacyjną pn. „Świeć Przykładem”. Po raz kolejny działanie to skierowane jest do wszystkich pieszych. Celem akcji jest zachęcenie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.

W ramach wspomnianej akcji policjantki z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. w dniu dzisiejszym zaprosiły do gorzowskiej jednostki dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 10 w Gorzowie Wlkp., żeby wspólnie świętować ten uroczysty dzień. Przedszkolaki razem z funkcjonariuszkami przygotowywały prace plastyczne obrazujące sytuacje, w których niezbędne jest używanie elementów odblaskowych. Poprzez zabawę dzieci przypomniały sobie, że odblaski są konieczne i zapewniają im bezpieczeństwo.

Z uwagi na to, że okres jesienno - zimowy jest porą roku o ograniczonej widoczności spowodowanej zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi, w dniu dzisiejszym na drogach powiatu gorzowskiego od rana trwają działania kontrolno - prewencyjne pn. „Odblaski”. Gorzowscy stróże prawa podczas działań skupiają się na zapewnieniu bezpieczeństwa osobom pieszym zwracając szczególną uwagę na zachowania kierowców, ale również samych pieszych.

Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków do doskonała okazja żeby przypomnieć,iż w polskich przepisach został wprowadzony obowiązek używania przez pieszego poruszającego się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego z wyłączeniem drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Pomimo obowiązku używania elementów odblaskowych w tych miejscach, w dalszym ciągu zdarzają się przypadki, gdzie piesi się do niego nie stosują. Na takie postępowanie policjanci nie dają przyzwolenia i na pewno każda osoba, która będzie poruszała się w niewłaściwy sposób musi liczyć się
z konsekwencjami prawnymi. Policjanci przypominają również, że odblaski umieszczone w prawidłowy sposób mogą uratować życie. Pogoda, którą widzimy za oknami nie sprzyja bezpieczeństwu na drogach. Bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednią widoczność, którą zagwarantować nam mogą nawet najmniejsze elementy odblaskowe, który oświetlone przez światła pojazdu spowodują, że będziemy widoczni przy dobrej widoczności nawet
z odległości 150 mętów.

Dbajmy o siebie i innych, nośmy odblaski! Nie bagatelizujmy tego ryzyka, jakim jest brak naszej widoczności na drogach.

 

 

 

 

 

 

Żródło:

sierż. Katarzyna Węgrzyn

WRD KMP w Gorzowie Wlkp.

 

 • Odblaski
 • Policjantka prowadzi pogadankę z przedszkolakami.
 • Policjantka pokazuje odblask
 • Dzieci tworzą prace plastyczne.
 • Dzieci rysują wspólnie z policjantką
 • Policjantka pomaga dzieciom w rysunkach
 • Dzieci wspólnie z policjantką
 • Dzieci zwiedziły pokój okazań
 • Wybór najlepszej pracy
 • Policjantki wraz z dziećmi
 • Zdjęcie grupowe dzieci z policjantkami.