Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

DZIAŁANIA „ROWER” W KOMENDZIE MIEJSKIEJ POLICJI W GORZOWIE WLKP.

Data publikacji 18.10.2019

Niższe temperatury i mniej przyjazna aura nie oznacza, że rower należy schować do piwnicy. Obecna pogoda zachęca do korzystania z wypoczynku jakim są rowerowe wycieczki. Rower służy nam nie tylko do wypoczynku, często jest także naszym środkiem transportu. Należy jednak pamiętać, że niezależnie w jakim celu korzystamy z roweru jesteśmy zobowiązani do przestrzegania przepisów ruchu drogowego i musimy pamiętać o jego właściwym wyposażeniu.

Rosnąca liczba rowerzystów na drogach naszego powiatu zmienia podejście do zagadnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym uwzględniając specyfikę tej grupy. Zdarzenia z udziałem rowerzystów stanowią znaczący problem, gdyż pociągają za sobą poważne skutki. Stąd też w dniu dzisiejszym /18 października br./ policjanci realizują działania kontrolno – prewencyjne pond nazwą „ROWER”. Działania mają na celu ograniczenie liczby wypadków z udziałem rowerzystów, a co za tym idzie zmniejszenie liczby osób poszkodowanych oraz podniesienie świadomości wśród kierujących samochodami, że rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego.

Policyjne kontrole skupione będą w większym stopniu na wykroczenia popełniane przez rowerzystów, między innymi w zakresie kierowania rowerem po alkoholu, jazdy rowerem po chodniku lub przejściu dla pieszych. Ponadto będą zwracali uwagę na sprawne oświetlenie roweru poprawiające widoczność. Policjanci zwiększą także reakcję na wykroczenia kierujących samochodami popełniających wykroczenia na szkodę rowerzystów, między innymi w zakresie nieustąpienie pierwszeństwa rowerzystom, jazda samochodem po drodze dla rowerów, przekraczanie dopuszczalnej prędkości jazdy w miejscach szczególnie uczęszczanych przez rowerzystów.

Na bezpieczeństwo rowerzystów znaczący wpływ ma ich zachowanie w ruchu drogowym, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale też właściwie wyposażony rower. Warto przypomnieć, iż kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Przewożąc dziecko do lat 7 należy pamiętać
o umieszczeniu go na dodatkowym siodełku. Rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy opiekuje się on osobą do lat 10, która również jedzie rowerem. Możemy jechać po chodniku, gdy ma on szerokość większą niż dwa metry, a ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h. Ostatnią sytuacją są niekorzystne warunki atmosferyczne: śnieg, silny wiatr, ulewa, gęsta mgła. Rowerzysta poruszając się po chodniku jest zobowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Przejeżdżając przez przejazd rowerowy mamy co prawda pierwszeństwo przed pojazdami, ale nie zwalnia nas z konieczności zachowania szczególnej ostrożnościw tych miejscach i zmniejszenia prędkości z jaką jedziemy. Zabrania się przejeżdżać po przejściu dla pieszych, w tych miejscach jesteśmy zobowiązani do zejścia z roweru i przeprowadzenia go na drugą stronę. Kierującemu rowerem zabrania się czepiania się pojazdów i jazdy obok innego roweru, chyba że tą jazdą nie utrudni poruszania się innym uczestnikom ruchu.

Właściwe wyposażenie roweru tj. lampa ze światłem białym lub żółtym selektywnym, umieszczona z przodu, sygnał dźwiękowy (np. dzwonek) o nieprzeraźliwym tonie, lampa ze światłem czerwonym umieszczona z tyłu (może być światło migające), światło odblaskowe barwy czerwonej umieszczone z tyłu, w kształcie innym niż trójkąt oraz przynajmniej jeden skutecznie działający hamulec – ręczny lub nożny.

Włączenie oświetlenia obowiązuje rowerzystę w warunkach złej widoczności – gdy zapada zmierzch, jest noc czy też widoczność jest ograniczona z powodu warunków atmosferycznych np. mgły.

Aktualnie w przepisach dotyczących ruchu rowerów nie ma zapisów dotyczących kasków ochronnych ani kamizelek odblaskowych. Pamiętajmy jednak, iż zakładając kask chronimy głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.

 

źródło:

sierż. Katarzyna Węgrzyn

WRD KMP Gorzów Wlkp.

 

 

  • Rysunek opisowy roweru.
  • rower