Zaginięciom można zapobiec – zadbajmy o bliskie nam osoby - Aktualności - KMP Gorzów Wielkopolski

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zaginięciom można zapobiec – zadbajmy o bliskie nam osoby

Data publikacji 21.10.2019

Gorzowska Policja rozpoczyna akcję informacyjną dotyczącą zaginięć osób starszych. Policjantki prewencji będą rozmawiać z mieszkańcami Gorzowa Wlkp. o tym zagadnieniu na debatach i spotkaniach profilaktycznych. Ładna pogoda i trwający sezon grzybobrania zachęca do dłuższych spacerów i oddalania się od miejsc zamieszkania. Osoby starsze mogą tracić orientację, zwłaszcza w lasach, w których mogą mieć trudności ze znalezieniem właściwej drogi do domu. Takim sytuacjom warto zapobiegać i zadbać o bliskie nam osoby.

Apelujemy o zwracanie szczególnej uwagi na osoby starsze i schorowane wśród członków naszych rodzin, bo to właśnie oni najczęściej nie wracają o określonej porze do domu. Chcąc zminimalizować zagrożenie zaginięcia policjantki Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. przygotowali ulotkę, która jest skierowana w szczególności do osób pod opieką których przebywają seniorzy, aby spróbować zapobiec w ten sposób w przyszłości podobnym zdarzeniom.

W akcjach poszukiwawczych zawsze bierze udział duża liczba policjantów. Ogłaszany najczęściej jest alarm dla całego stanu jednostki. Do akcji poszukiwawczej włączani są przewodnicy z policyjnymi psami tropiącymi. Bardzo często angażowani są strażacy zawodowi oraz ochotnicy. Często też do akcji włączają się sąsiedzi zaginionego oraz mieszkańcy okolicy. Jesień to pora roku gdzie spadają temperatury, szczególnie nocą. Dla osoby starszej i chorej taka noc poza budynkiem może skończyć się tragicznie. Zapobiec takim sytuacjom mogą techniczne środki w postaci mobilnych lokalizatorów bądź aplikacji wprowadzonych to telefonów komórkowych. Obecnie stosowane urządzenia lokalizujące mają postać zegarków, bransoletek, małych urządzeń wielkości pudełka zapałek. Taką osobę możemy wyposażyć w podobne urządzenie przy naprawdę niewielkim nakładzie finansowym, a okazuje się ona niezwykle pomocna przy odnalezieniu zaginionych. Pozwala na samodzielne zlokalizowanie osoby i jest niezwykle pomocna dla służb poszukiwawczych. Właśnie by zapobiegać w przyszłości podobnych sytuacji gorzowscy policjanci ruszyli z akcją informacyjną. Komunikaty oraz kolportowana ulotka ma uczulić szczególnie osoby opiekujące się seniorami i zwrócić ich uwagę na możliwe zabezpieczenie wskazanych osób. Dzięki włączeniu się w akcję instytucji np. ZUS będziemy starać się dotrzeć do jak największej ilości osób na terenie miasta i powiatu.

JAK ZAPOBIEGAĆ ZAGINIĘCIOM:

 • Bądźmy w stałym kontakcie – co najmniej raz dziennie zadzwońmy, wypytajmy o plany.

 • Poznajmy zwyczaje seniora, dowiedz się kogo i gdzie odwiedza, w jakie miejsca lubi się udać np. park, sklep.

 • Poproś sąsiadkę by odwiedzała mieszającą samotnie bliską Tobie osobę, jeśli tego nie możesz zrobić osobiście. Bądźcie w kontakcie telefonicznym.

 • Jeżeli Twój bliski ma problemy z pamięcią poinformuj o tym otoczenie – sąsiadów, sprzedawców z pobliskich sklepów, aby zawczasu mogli zareagować i pomóc.

 • Trudno przewidzieć kiedy zdarzy się wypadek lub trafi się do szpitala z innego powodu. Tam, aby nie być NN osobą istotne jest aby mieć ze sobą dowód osobisty, który pomoże w ustaleniu tożsamości, poinformowaniu rodziny oraz ustaleniu historii choroby, jeśli wcześniej osoba była leczony w tej placówce.

 • Pomocnym rozwiązaniem w ustalaniu tożsamości jest wszycie w wewnętrzną część ubrań informacji z nazwiskiem, adresem i telefonem kontaktowym, można także podać na co choruje nasz bliski.

 • Podobną funkcję identyfikacyjno – informującą może pełnić opaska noszona na ręce.

 • Wyposażmy naszego bliskiego w łatwy dla niego w obsłudze telefon komórkowy, który będzie zabierał ze sobą. Zapiszmy w nim nasz numer telefonu jako ICE (In Case of Emergency - w nagłym przypadku). W razie wypadku ratownicy skontaktują się z Tobą i proszą o dodatkowe informacje o poszkodowanym.

 • W sklepach są do nabycia lokalizatory GPS, które można osobie starszej umieścić na ubraniu, przy kluczach lub jako zegarek. Będą one pomocne w szybkim odnalezieniu osoby.

Pamiętajmy, że każdy z nas może pomóc, wystarczy że będziemy reagować, gdy zobaczymy osobę sprawiającą wrażenie zagubionej, która nie wie dokąd zmierza lub widzimy, że jest ubrana nieadekwatnie do pory dnia lub roku. Zapytajmy, czy potrzebuje pomocy, jeśli nie będzie wstanie podać swoich danych oraz kontaktu do bliskich – zgłośmy to na numer alarmowy. Podjęte przez nas działanie może uratować tej osobie życie lub zdrowie.

 

Źródło: sierż. szt. Magdalena Kleist

Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wlkp.

foto: podkom. Maciej Kimet

 

 • Spotkanie profilaktyczne w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych
 • Policjantka na spotkaniu profilaktycznym.
 • Ulotki informacyjne.
 • Policjantka na spotkaniu profilaktycznym.
 • Policjantka wręcza ulotkę informacyjną.
 • Spotkanie profilaktyczne w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych
 • Policjantka wręcza ulotkę informacyjną.
 • Spotkanie profilaktyczne.
 • Spotkanie profilaktyczne w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych
 • Ulotka informacyjna.
 • Ulotka informacyjna.